Strona Główna

Organizacja

Księga Gości

Akademia Polska

Wiadomości

Poczta

Czat

Ruch Obrony Życia

Dokumenty i Materiały PSF

Humor i Satyra

Komunikaty PSF

Blog

Z życia Polonia Semper Fidelis

Solidarność

Sprawy polskie na Litwie Warto przeczytać Galerie Tragedia smoleńska
Porady Emigracyjne Polskie Drogi

Ogłoszenia

Drobne

Dwutygodnik PSF O nas Kontakt z nami
Wieści ze Lwowa Felietony i artykuły warte polecania  Książki warte przeczytania Doniesienia w pigułce Dział sportowy
Polonii Semper Fidelis
Kącik kulturalny

 

Z ŻYCIA POLONIA SEMPER FIDELIS

 
Wydawnictwo PSF

 

NASZA

FILMOTEKA

DOKUMENTU

 


 

Archiwum:

 

Wybory 2010

 

 

 

KONGRES MEDIÓW NIEZALEŻNYCH

 

 

Zaprzyjaźnione strony:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Liczba odwiedzin:

 

 
free hit counter

Koordynator Polonia Semper Fidelis Bazyli Dawidziuk wicemistrzem zawodów balonowych „American Challenge” w Albuquerque, New Mexico !

W tegorocznych zawodach balonowych „American Challenge”, odbywających się w Albuquerque, w stanie New Mexico polska załoga Krzysztof Zapart i Bazyli Dawidziuk zdobyła tytuł wicemistrza ! Zawody te odbywają się corocznie jako część tzw. „Święta Balonów” („Balloon Fiesta”), w kategorii balonów gazowych, w których liczy się odległość przelotu od miejsca startu.

Nasza załoga przeleciała balonem dystans 1080 km, pokonując tę odległość w czasie 37 godzin i 26 minut. Na ziemi podczas całego lotu dzielnie asystował im samochodem Krzysztof Wawrzynowicz. Tytuł mistrza zawodów zdobyła amerykańska, miejscowa załoga z Albuquerque Cuneo-Fricke.

Bazyli Dawidziuk jest reprezentantem Polski w sporcie balonowym i w ramach kadry narodowej rozsławia ten sport na całym świecie. Wielokrotnie startował w słynnym Pucharze Gordon-Bennetta, najstarszych zawodach o największej tradycji. W „Święcie Balonów” w Albuquerque bierze udział praktycznie co roku. Dotychczas startował w kategorii balonów na rozgrzane powietrze, które w liczbie kilkuset ozdabiają wieloma kolorami każdego października niebo nad Albuquerque.

Zawody „American Challenge” to niejako „wyższa szkoła baloniarstwa”, porównywalna z Pucharem Gordon-Bennetta. Serdecznie gratulujemy !Koordynator PSF na Podlasie i Wicemistrz balonowych zawodów "American Challenge" Bazyli Dawidziuk oraz Koordynator Główny PSF Stanisław Matejczuk

Spotkanie z Senator RP

Anną Marią Anders

W dniu 28 września w siedzibie El Paso County Historical Society odbyło się spotkanie z Panią Senator RP Anną Marią Anders, Ministrem Pełnomocnym Rządu RP do spraw Dialogu Międzynarodowego. Tematem spotkania były stosunki polsko-amerykańskie oraz sprawy Polonii w południowo-zachodnich stanach.

Na spotkanie przybyli również Aleksander Adamczyk, reprezentujący Klub Gazety Polskiej w New Mexico oraz Stanisław Matejczuk, Koordynator Główny Polonia Semper Fidelis.

Poruszano sprawy bieżącej polityki w obu krajach oraz współdziałania Polonii w kształtowaniu polityki historycznej na terenie USA. Nie brakło również tematyki historycznej, jako że Pani Senator jest córką legendy II wojny światowej Generała Władysława Andersa. Zainteresowani mieli też okazję nabyć autobiograficzną książkę autorstwa Pani Senator pod tytułem: „Anna Maria Anders—córka generała i piosenkarki”.

Na specjalne słowa uznania zasługuje organizatorka spotkania Pani Lidia Lamczyk, która sprawiła, że spotkanie odbywało się w ciepłej, niemal rodzinnej atmosferze.

W dniu 30 września Pani Senator otworzyła również wystawę na bazie wojskowej w Fort Bliss niedaleko El Paso, poświęconą Generałowi Władysławowi Andersowi. Z El Paso odleciała do Nowego Jorku, gdzie na organizowanej corocznie przez tamtejszą Polonię Paradzie Pułaskiego przewodzić będzie jej jako Marszałek Parady.

Podczas spotkania Koordynator Główny Polonia Semper Fidelis Stanisłw Matejczuk zaprosił Panią Senator Annę Marię Anders do wizyty w Domu Polskim w Albuquerque. Zaproszenie zostało przyjęte, a datę spotkania ustalono na przełom marca i kwietnia przyszłego roku.Spotkanie Koordynatora Głównego PSF Stanisława Matejczuka z Panią Senator RP Anną Marią Anders
 

Polonia Semper Fidelis

na Konwencji Programowej

Zjednoczonej Prawicy

„Myśląc Polska”

W dniach 3-5 lipca odbyła się w Katowicach Konwencja programowa Zjednoczonej Prawicy „Myśląc Polska”.  Poza partiami, wchodzącymi w skład ZP udział w Konwencji wzięły zarówno organizacje wspierające, niezależni eksperci, jak również tysiące zainteresowanych, którzy mogli wejść, wziąć udział w panelach dyskusyjnych i wyrazić swoje opinie.

Tak się stało, a Konwencja „Myśląc Polska” stała się największym wydarzeniem gorącego czasu przedwyborczego w Polsce. Jej wielkość i znaczenie nie polega jedynie na wielotysięcznym uczestnictwu obywateli, którzy mogli po prostu wejść, wziąć udział w dyskusjach panelowych etc. ale właśnie na tym, że Konwencja wyszlifowała ostateczny program Zjednoczonej Prawicy. To największe osiągnięcie tego wydarzenia. Prawo i Sprawiedliwość, Polska Razem, Solidarna Polska i Prawica Rzeczypospolitej nie tylko przyjęły wspólny program wyborczy, oparty na dyskusji oraz analizach ekspertów, ale przede wszystkim stworzyły sui generis „blok Polski dla Polaków” w nadchodzących zmaganiach wyborczych. Z tego też powodu Konwencja Zjednoczonej Prawicy była chyba najważniejszym, pozytywnym wydarzeniem dla Polski w ostatnim ćwierćwieczu.

Polonia Semper Fidelis od początku swego istnienia stała na stanowisku i nawoływała do zjednoczenia wszystkich sił patriotycznych w Polsce i sama z wielkim entuzjazmem powitała powstanie Zjednoczonej Prawicy jako polskiego obozu faktycznych przemian oraz „polonizowania Polski” we wszystkich sferach politycznych i gospodarczych.

Nic przeto dziwnego, że Polonia Semper Fidelis była reprezentowana na tak doniosłym wydarzeniu w życiu Polski, jakim była Konwencja Zjednoczonej Prawicy. Na zaproszenie głównego organizatora Konwencji oraz Przewodniczącego Rady Programowej Prawa i Sprawiedliwości, prof. Piotra Glińskiego, Polonia Semper Fidelis była reprezentowana przez jej Koordynatora Górnego Śląska Wojciecha Kosibę.

Reprezentant PSF wziął udział w trzech panelach: Cyberbezpieczeństwo i cyfryzacja jako strategiczne wyzwanie dla Państwa,  Współpraca Państwa Polskiego z Polonią i Polakami oraz w panelu Anatomia Buntu (traktującym o fenomenie wyborczym Pawła Kukiza).

Wojciech Kosiba wygłosił również podczas Konwencji przemówienie w imieniu Polonia Semper Fidelis.

Jednocześnie warto zaakcentować jeszcze jedną wartość tworzenia współnego, polskiego programu odbudowy Polski, zaprezentowaną przez Zjednoczoną Prawicę. Jest to wartość polskiej wspólnoty, oparta nie tylko na programach poszczególnych partii, ale przede wszystkim wznosząca się nad wszelkie podziały. Dewiza Konwencji: „Myśląc Polska” w rzeczywistości została zrealizowana. Było to bowiem zarówno myślenie makro jak i mikro czyli generalna polityka Państwa Polskiego, jak i wsparcie każdego Polaka, który to Państwo stanowi swoją pracą i wysiłkiem. Są to wartości Konwencji nie do przecenienia.

Nowy program, wypracowany podczas Konwencji Zjednoczonej Prawicy, mocno wypunktował koszty niezbędnych reform, które są niezbędne dla wyprowadzenia upadającego Państwa Polskiego oraz biedniejącego Narodu pod antypolskimi, korupcyjnymi i po prostu złodziejskimi rządami PO-ZSL(PSL).

Uzdrowienie Polski—to najważniejsze postanowienie Konwencji Zjednoczonej Prawicy. Sanacja na wszystkich polach działalności państwowej: politycznym, gospodarczym, militarnym czy wreszcie moralnym. Ogromnym pozytywem i owocem Konwencji jest to, powstał jeden, spójny i głęboko przepracowany program, pod którym wszystkie partie polityczne Zjednoczenia pójdą do jesiennych wyborów parlamentarnych.

Ta wspólnota programowa dodatkowo została wzmocniona głosami wielu organizacji a nawet zwykłych obywateli, którzy mogli wziąć udział w panelach dyskusyjnych. Jeżeli kiedykolwiek hasło „bliżej ludzi” miało się realizować w rzeczywistości, to właśnie realizowało się ono w gorące lipcowe dni w Katowicach.

Niejako ukoronowaniem osiągnieć Konwencji było przedstawienie przez przyszłą premier Beatę Szydło konkretów, dotyczących kosztów operacji uzdrawiania Polski oraz źródeł finansowania tejże operacji. Opiewają one na sumę około 39 miliardów złotych. Oczywiście można się stale targować o ghranicę błędu tego wyliczenia, jednakże zdroworozsądkowo należy przyjąć, że będą one  na poziomie do 40 miliardów. Naprędce wydany informator-broszura Konwencji, rozpowszechniany wśród uczestników ostatniego dnia stał się istnym znokautowaniem obecnego rządu PO-ZSL(PSL).  Nie potrafi on w żaden sposób stworzyć jakiejś przeciwwagi programowej dla Zjednoczonej Prawicy, w której w podobnie konkretny sposób przedstawione by zostały realne plany przyszłości naszego kraju. Ba, okazuje się, że jakiś tam niesprecyzowany bliżej program PO powstanie dopiero we wrześniu, a na razie rząd i obietnice premierki Kopacz są zwykłą improwizacją.

Nie mając absolutnie niczego poza pustymi obietnicami, rządząca koalicja stara się w sposób całkowicie gołosłowny zakrzyczeć wypracowany przez Zjednoczoną Prawicę program jako nierealny. Przykłady tego przedśmiertelnego wrzasku mamy choćby na łamach różnych „Gadzinówek Wybiórczych”, „Lisweeków” czy w TVN-ach.

Konwencja Zjednoczonej Prawicy w Katowicach potwierdziła jeszcze jedno: przystąpienie Polski do strefy euro będzie wielką tragedią dla Polski. Doprowadzić ona może do urzeczywistnienia się czarnego scenariusza greckiego, który obecnie obserwujemy. Stanowisko to potwierdził również obecny na Konwencji noblista Eric Maskin, którego przemówienie zwieńczyło trzydniowe obrady Konwencji Zjednoczonej Prawicy.

(sm, wk)

Wystąpienie Koordynatora Polonia Semper Fidelis Wojciecha Kosiby podczas  podczas Konwencji Zjednoczonej Prawicy

Reprezentant Polonia Semper Fidelis Wojciech Kosiba na Konwencji Zjednoczonej Prawicy „Myśląc Polska” z Przewodniczącym Rady Programowej Prawa i Sprawiedliwości prof. Piotrem Glińskim

Reprezentant Polonia Semper Fidelis Wojciech Kosiba z Prezesem Polski Razem Jarosławem Gowinem

 

Polonia Semper Fidelis na obchodach Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych 2015 roku

Konferencja "Żołnierze Wyklęci - Armia Podziemna powraca" w sali im. Konstytucji 3 Maja w Sejmie RP w dniu 18 lutego (fot. własna PSF)

Występ polskiego barda, Pawła Piekarczyka, zakończyła konferencję w Sejmie RP w dniu 18 lutego (fot. własna PSF)

Przemówienie Prof. Jana Żaryna podczas uroczystości przy pomniku Żołnierzy Wyklętych koło kościoła Świętej Katarzyny na warszawskim Służewie w dniu 1 marca (fot. własna PSF)

Koordynatorzy Polonia Semper Fidelis: Wojciech Kosiba (Śląsk) oraz Stanisław Matejczuk (Koordynator Główny) przed Grobem Nieznanego Żołnierza w czasie głównych uroczystości Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych w Warszawie w dniu 1 marca (fot. własna PSF)

Obaj Koordynatorzy bezpośrednio przed złożeniem wiązanki od Polonia Semper Fidelis przy Grobie Nieznanego Żołnierza podczas głównych uroczystości Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych w Warszawie w dniu 1 marca (fot. własna PSF)
... i spotkania z Przyjaciółmi

Spotkanie z legendą polskiego kabaretu i przewodniczącym Towarzystwa Patriotycznego Panem Janem Pietrzakiem (fot. własna PSF)

Z Panem Janem Łopuszańskim, przewodniczącym Ligi Polskich Rodzin, byłym posłem na Sejm RP (fot. własna PSF)

Z legendą Solidarności Panią Zofią Romaszewską, niestrudzoną obrończynią praw człowieka (fot. własna PSF)
Spotkanie Koordynatora Głównego PSF z polskim kwartetem im. Karola Szymanowskiego

Od lewej: Grzegorz Kotów, Agata Szymczewska, Stanisław Matejczuk, Marcin Sieniawski oraz Vladimir Mykytka. (fot. własna PSF)

W niedzielę, 8 lutego odbył się koncert polskiego Kwartetu Smyczkowego imienia Karola Szymanowskiego w Santa Fe.w New Mexico Museum of Art—w Audytorium Świętego Franciszka na Starym Mieście. Nasi artyści dali wspaniały pokaz wirtuozerii największego, światowego poziomu, zaś ich muzyka dosłownie oczarowała wszystkich melomanów.

W zaprezentowanym programie usłyszeliśmy utwory Mozarta, Haydna, Szymanowskiego i Dworaka. Zdawało się, ż muzyka, płynąca z instrumentów Kwartetu otacza delikatnością niczym zwiewna mgiełka, w której wszystkie akcenty zostały dopracowane z wielką precyzją, maestria tonów, wydobytych przez naszych artystów była wręcz imponująca. Dodatkowego, chociaż bardziej może duchowego, posmaku przepięknej muzyce całego Kwartetu dodawał fakt, że niejako obecny był na koncercie również sam mistrz Stradivarius. Na oryginalnych skrzypcach słynnego lutnika z Cremony z 1680 roku grała Agata Szymczewska. Nic przeto dziwnego, że całość koncertu została doceniona przez publiczność owacją na stojąco.

Kwartet imienia Karola Szymanowskiego kończy właśnie swoje tegoroczne tournee występów w Stanach Zjednoczonych: po ostatnim koncercie w Bostonie nasi wirtuozi odlatują na Stary Kontynent.

Kwartet zdobył już dotychczas światową sławę. Koncertował nie tylko w Europie czy Stanach Zjednoczonych, ale również na Dalekim Wschodzie czy w Ameryce Południowej. Jeden z artystów, Vladimir Mykytka, pochodzący ze Lwowa, zamierza zorganizować jeszcze w tym roku Festiwal Polskiej Muzyki Klasycznej we Lwowie, na który już teraz zapraszał Polonię Semper Fidelis.

Po koncercie odbył się obiad z artystami, zorganizowany przez organizację Pro Musica w Santa Fe. Była więc możliwość bezpośrednich rozmów i poznania się.

Na zakończenie pełnego wrażeń dnia odbyło się jeszcze w Hotelu Santa Fe Hacienda i Spa spotkanie artystów Kwartetu z Koordynatorem Głównym Polonia Semper Fidelis Stanisławem Matejczukiem. W toku swobodnych rozmów narodziła się idea zorganizowania Festiwalu Polskiej Muzyki Klasycznej w niedalekiej przyszłości w południowych stanach USA (m.in. Texasie, New Mexico i Arizonie), w który włączy się również Polonia Semper Fidelis. Dominować mają w nim utwory zarówno Karola Szymanowskiego, jak i nieco mniej prezentowanego na kontynencie amerykańskim słynnego polskiego kompozytora Henryka Wieniawskiego.

Na razie pożegnaliśmy tymczasowo naszych niezrównanych wirtuozów: mówimy im jednak tylko „do zobaczenia” na przyszłym Festiwalu Polskiej Muzyki Klasycznej w Stanach Zjednoczonych.

Występ Kwartetu imienia Karola Szymanowskiego w Santa Fe był z pewnością nie tylko wielkim przeżyciem dla melomanów, ale przede wszystkim był wspaniałą prezentacją polskiej kultury w stanie New Mexico.

Polonia Semper Fidelis na kanonizacji Jana Pawła Wielkiego...


„Nas nie może tam zabraknąć” - z tymi słowami wyruszał do Rzymu na kanonizację Jana Pawła Wielkiego Koordynator Polonia Semper Fidelis w stanie New Mexico Pan Antoni Niemczak, który wraz z synem Michałem wzięli udział w uroczystościach. I nie zabrakło. W Wiecznym Mieście zjawili się przedstawiciele PSF z kilku krajów, w których znajdują się ośrodki naszej organizacji, zaś nad Placem Świętego Piotra został rozwinięty znak PSF. W grupie 8 kapłanów przybył tam również z Polski nasz Kapelan Główny ksiądz Prałat dr Jan Pietrzyk z parafii Świętego Jakuba w Skierniewicach. Wszyscy są zgodni co do tego, że Rzym zamienił się w „małą Polskę”, zaś atmosfera i entuzjazm były niepowtarzalne.

Panu Antoniemu Niemczakowi towarzyszył syn Michał, studiujący tam w Wyższym Seminarium Duchownym. Po uroczystościach kanonizacyjnych, już w maju, obaj wzięli udział w biegu na 10 kilometrów pod Monte Cassino w 70-tą rocznicę bitwy.

... i w biegu na 10 kilometrów
w 70-tą rocznicę bitwy
pod Monte Cassino


Prelekcja Koordynatora Głównego
dla zespołu sportowego
w West Mesa High School
w Albuquerque
W dniu 21 stycznia 2014 roku Koordynator Główny Polonia Semper Fidelis Pan Stanisław Matejczuk przybył do Albuquerque, gdzie wygłosił dla amerykańskich sportowców młodzieżowych prelekcję na temat: "Jan Paweł Wielki i Jego wpływ na upadek komunizmu w Polsce i na świecie". Organizatorem prelekcji był Koordynator PSF na stan New Mexico Pan Antoni Niemczak, zaś sama prelekcja odbyła się na terenie West Mesa High School. Słuchaczami byli młodzi pływacy, pochodzący z różnych szkół w Albuquerque, którzy po treningu chciali poświęcić swój czas "strawie duchowej". Wszyscy oni to uczniowie katolickiej High School imienia Piusa X, skąd pochodzi również ich trener.

W prelekcji (co - niestety - nie jest bardzo widoczne na prezentowanej fotografii) wzięło udział około 30 młodych Amerykanów. Było to pierwsze tego typu spotkanie, jakie przeprowadziła Polonia Semper Fidelis i miejmy nadzieję, że nie ostatnie.
Dzień Świętości Życia oraz Jedności
w Santa Fe

W dniu 22 stycznia 2014 roku Polonia Semper Fidelis wzięła udział w ogólno amerykańskim Dniu Świętości Życia i Jedności w kolejną, już 41-szą rocznicę legalizacji mordowania dzieci poczętych w USA. Największe obchody tej haniebnej rocznicy holocaustu nienarodzonych odbyły się w Waszyngtonie, gdzie w marszu przeciwko masowym morderstwom wzięło udział ponad milion osób. Marsze takie odbyły się na terenie wszystkich większych miast Stanów Zjednoczonych.

W Santa Fe, stolicy stanu New Mexico również odbyła się (jak co roku) wielka manifestacja, w której udział wzięło - według pobieżnych szacunków - pomiędzy 3 a 4 tysiące obrońców życia nienarodzonego. Nie mogło tutaj zabraknąć Polonia Semper Fidelis, której transparent był widoczny nad wszelkimi żółtymi balonami przeciwników masowego morderstwa, które dokonuje się na naszych oczach. W uroczystościach wziął udział również przybyły do Santa Fe Koordynator Główny Polonia Semper Fidelis Pan Stanisław Matejczuk.

W samo południe, przy dźwiękach dzwonów katedry arcybiskupiej w Santa Fe rozpoczęła się uroczysta Msza Święta w intencji zaprzestania zabijania nienarodzonych dzieci z udziałem JE Arcybiskupa Santa Fe Michaela Sheehana, Biskupów i ponad 100 kapłanów w koncelebrze. Katedra była wypełniona po brzegi, trudno było o miejsca stojące nawet.

Po Mszy Świętej wyruszył do stanowego Kapitolu marsz obrońców życia, prowadzony przez Arcybiskupa, Biskupów i kapłanów. Setki młodzieży, ubrane w żółte kamizelki z napisem "Life" rozdawało żółte baloniki z takim samym napisem, które przed Kapitolem zostały uwolnione. Porządku bardzo sprawnie pilnowała policja. Przed Kapitolem występował młodzieżowy zespół muzyczny, grający nowoczesne pieśni religijne. W samym budynku Kapitolu zaś odbyło się spotkanie Gubernator stanu New Mexico Pani Susany Martinez z uczestnikami marszu. Arcybiskup oraz bedący tam Biskupi wygłosili krótkie przemówienia, w których domagali się zaprzestania zabijania nienarodzonych, co spotkało się z niezwykle przychylnym przyjęciem Gubernator Martinez. Niestety, większość we władzach prawodawczych stanu New Mexico mają wciąż demokraci, z których większość ma czelność twierdzić, że są katolikami.

W marszu wzięli też udział przedstawiciele innych obrządków katolickich np. obrządku unickiego (Ukraińcy i Łemkowie), którzy nieśli ikonę Matki Bozej Nienarodzonych.
Balon pod dowództwem koordynatora Polonia Semper Fidelis na Podlasie Bazylego Dawidziuka na zawodach "Baloon Fiesta" Albuquerque 2013

(fotoreportaż własny PSF)Oficjalne powitanie naszej wspaniałej pływaczki Zosi Niemczak
oraz polskiej załogi balonowej pod dowództwem Bazylego Dawidziuka przez Polonia Semper Fidelis
oraz Klub Gazety Polskiej w stanie New Mexico

Chociaż od XVI Igrzysk Polonii w Kielcach minęło już kilka tygodni, to jednak zarówno Polonia Semper Fidelis jak i Klub Gazety Polskiej w stanie New Mexico postanowiły oficjalnie powitać naszą wielokrotną medalistkę i rekordzistkę w pływaniu Zosię Niemczak, o której w ciągu najbliższych lat na pewno usłyszymy jako o złotej medalistce olimpijskiej i - być może - o mistrzyni świata. Jesteśmy tym bardziej dumni z Zosi, bowiem na XVI Igrzyskach w Kielcach reprezentowała ona barwy Polonia Semper Fidelis, będąc zawodniczką z USA. Taki też transparent powiewał w ciagu następnych dni nad pływalnią, podczas których - wówczas 13-letnia - Zosia  zdobywała kolejne złote medale Igrzysk.

Zdobycie przez Zosię 5 złotych i 3 srebrnych meadli plus pobicie przez nią 4 rekordów Igrzysk mówi samo za siebie. Zwłaszcza, że Zosia w swojej kolekcji ma wiele złotych medali w pływaniu - w dyscyplinie, która jest szczególnym priorytetem sportu Stanów Zjednoczonych.

Celebracja 4 października była również okazją do szczególnego powitania naszego balonisty z Polski Bazylego Dawidziuka, przybyłego z załogą  na doroczne Festyn Balonów na gorące powietrze w Albuquerque, w stanie New Mexico. Jest to jedna z najbardziej znanych i najbardziej prestiżowych imprez balonowych na świecie. Bierze on udział w Festynie któryś z kolei raz. Przed wielu laty rozpoczynał swoją obecność w Albuquerque w załodze wielokrotnej mistrzyni Polski w balonach Jolanty Matejczuk. Teraz sam już dowodzi załogą balonową tak tutaj w stanie New Mexico, jak i na wielu podobnych zawodach na świecie. W swoim dorobku ma dowodzenie balonem polskim w ponad 35 krajach świata i mnóstwo sukcesów.

Należy dodać, że Bazyli Dawidziuk jest również Koordynatorem Polonia Semper Fidelis w regionie Podlaskim (siedziba Białystok). Stąd na koszu polskim Bazylego dumnie powiewa logo PSF.

Celebracja 4 października zgromadziła wiele osób z tutejszej Polonii. Została ona zorganizowana przez Polonia Semper Fidelis oraz Klub Gazety Polskiej w stanie New Mexico. Poza przewodniczącym Klubu Gazety Polskiej w stanie New Mexico Alaksandrem Adamczykiem oraz Koordynatorem PSF na stan New Mexico Antonim Niemczakiem, na uroczystość przybył Koordynator Główny PSF Stanisław Matejczuk, który w imieniu organizacji wręczył Zosi Niemczak pamiątkowy dyplom uznania za jej zasługi na polu sportowym zarówno dla Polonia Semper Fidelis jak również dla Polski w zawodach na terenie Stanów Zjednoczonych. Stanisław Matejczuk, w krótkim wystąpieniu wspomniał m.in. o szczególnym dziele rodziców Zosi - Antoniego i Natalii - wychowania jej w duchu polskości. "Okazuje się, że można być wspaniałą w sporcie, nie zapominając jednak o polskich korzeniach i wartościach, a to jest właśnie zasługą rodziców Zosi. Bo przecież Zosia urodziła się w Stanach Zjednoczonych...." - powiedział.

Festyn Balonowy w Albuquerque rozpoczął się w dniu 5 października i potrwa do 13 października. Zaprezentowana poniżej fotorelacja z samej celebracji na cześć Zosi Niemczak oraz Bazylego Dawidziuka będzie jeszcze uzupełniana przez zdjęcia, napływające z samego Festynu.

Fotoreportaż z celebracji oficjalnego powitania
Zosi Niemczak
oraz
załogi balonowej pod dowództwem Bazylego Dawidziuka

Od lewej: Zosia Niemczak, Bazyli Dawidziuk oraz Stanisław Matejczuk, Koordynator Główny Polonia Semper Fidelis


Od lewej: Aleksander Adamczyk - Przewodniczący Klubu Gazety Polskiej w stanie New Mexico, Zosia Niemczak, Bazyli Dawidziuk, Jakub Morawski - członek załogi balonowej, Stanisław Matejczuk - Koordynator Polonia Semper Fidelis oraz Antoni Niemczak - Koordynator Polonia Semper Fidelis na stan New Mexico oraz Vice Przewodniczący Klubu Gazety Polskiej.


Powiększony Dyplom Uznania dla Zosi Niemczak od Polonia Semper Fidelis


Wszystkie złote medale Zosi Niemczak


Niektóre złote medale zdobyte przez Zosię w zawodach w USA.


Niektóre medale Zosi zdobyte na XVI Igrzyskach polonijnych w Kielcach.


Zosia z medalami XVI Igrzysk w Kielcach

 


Koncert polskiego maestro skrzypiec Krzysztofa Zimowskiego
w St. John's College w Santa Fe
W dniu 27 września 2013 roku odbył się w Great Hall, Peterson Student Center St. John's College w Santa Fe koncert polskiego mistrza skrzypiec Krzysztofa Zimowskiego, któremu akompaniowała na fortepianie Jacquelyn Helin. Przy przepełnionej sali (przybyło na koncert około 400-500 osób) zaprezentowali oni sonaty Johanna Brahmsa, Sergieja Prokofiewa oraz "Mity" Karola Szymanowskiego. Publiczność nagrodziła koncert owacją na stojąco.

Krzysztof Zimowski urodził się we Wrocławiu jako syn tzw. "repatriantów" czyli ludności usuwanej przez reżim sowiecki po II wojnie światowej z ziem wschodnich Rzeczypospolitej. Ukończył z wyróżnieniem studia magisterskie na Akademii muzycznej we Wrocławiu w 1977 roku. Tego samego roku zdobył trzecią nagrodę na Konkursie Karola Szymanowskiego w Warszawie. Grał pierwsze skrzypce zarówno w Filharmonii Wrocławskiej, jak i później, w Filharmonii w stolicy Meksyku, Mexico City.

Jesienią 1986 roku osiedlił się na stałe w Stanach Zjednoczonych, w Albuquerque, w stanie New Mexico, gdzie mieszka do dzisiaj. Od 1999 roku był Koncertmistrzem Orkiestry Symfonicznej stanu Nowy Meksyk, a od roku 2010 jest Koncertmistrzem Filharmonii stanu Nowy Meksyk. Każdego roku gra w Grant Park Symphony Orchestra na jednym z największych festiwali światowych Grant Park Music Festival w Chicago.

Obecny koncert odbył się przy medialnym wsparciu Polonia Semper Fidelis oraz Klubu Gazety Polskiej stanu New Mexico.
Fotoreportaż
 
Kongres Eucharystyczny
w 50-lecie
Soboru Watykańskiego II
Albuquerque 2013

W dniu 14 września 2013 roku odbył się w Convention Center w Albuquerque Kongres Eucharystyczny, poświęcony 50-leciu Soboru Watykańskiego II. Organizatorem była Kuria Arcybiskupia w Santa Fe z ks. Arcybiskupem Michaelem Sheehanem na czele.W Kongresie wzięło udział około 1600 osób, w większości reprezentujących organizacje katolickie z terenu całej Archidiecezji, obejmującej swoim zasięgiem stany New Mexico oraz Arizona.

Na Kongres zostali zaproszeni ze strony Polonii reprezentanci Polonia Semper Fidelis oraz Klubu Gazety Polskiej stanu New Mexico: Aleksander Adamczyk (Przewodniczący Klubu Gazety Polskiej stanu New Mexico), Stanisław Matejczuk (Koordynator Główny Polonia Semper Fidelis) i Antoni Niemczak (Vice Przewodniczący Klubu Gazety Polskiej w stanie New Mexico oraz Koordynator Polonia Semper Fidelis w stanie New Mexico).

Przedstawiciele Polonii mieli okazję do kuluarowego spotkania z ks. Arcybiskupem Michaelem Sheehanem, podczas którego pokrótce przedstawili sytuację Polonii w stanie New Mexico, a także podzielili się z ks. Arcybiskupem planami dalszego rozwoju organizacji polonijnych zarówno w stanie, jak i na terenie innych stanów USA. W toku spotkania ks. Arcybiskup zaproponował, by podczas przyszłego Kongresu co najmniej modlitwa wiernych była w języku polskim oraz rozważał inne ewentualne modlitwy również w tym języku. Przedstawiciele Polonii przedstawili również Arcypasterzowi Santa Fe wizję przygotowania własnych ekspozycji, co spotkało się z niezwykle ciepłym przyjęciem ze strony ks. Arcybiskupa.

Spotkanie z ks. Arcybiskupem odbyło się w niezwykle ciepłej i serdecznej atmosferze. Na jego zakończenie ks. Arcybiskup Michael Sheehan udzielił specjalnego błogosławieństwa Klubowi Gazety Polskiej w stanie New Mexico oraz organizacji Polonia Semper Fidelis zarówno w New Mexico jak i na terenie całych Stanów Zjednoczonych oraz świata.

Kuluarowe spotkanie z ks. Arcybiskupem Santa Fe Michaelem Sheehanem podczas Kongresu
Eucharystycznego Od lewej: Stanisław Matejczuk - Koordynator Główny Polonia Semper Fidelis,
Aleksander Adamczyk - Przewodniczący Klubu Gazety Polskiej w stanie New Mexico,
JE ks. Arcybiskup Santa Fe Michael Sheehan oraz Antoni Niemczak - Vice Przewodniczący
Klubu Gazety Polskiej stanu New Mexico i Koordynator Polonia Semper Fidelis stanu New Mexico

 
W 69-tą rocznicę Bitwy pod Monte Cassino

17 maja w Inn at Paradise w Albuquerque Klub Gazety Polskiej oraz Polonia Semper Fidelis stanu New Mexico zorganizowały prezentację filmu "Bo wolność krzyżami się mierzy - Generał Anders i jego żołnierze". Prezentacja była poprzedzona wprowadzeniem historycznym przez przybyłego na tę okazję Pana Stanisława Matejczuka - historyka, a zarazem Koordynatora Głównego Polonia Semper Fidelis.

Prezentacja i dyskusje na temat filmu przeciągnęły się do późnych godzin nocnych (jak widać na zdjęciu), co świadczy o zainteresowaniu Polaków w stanie New Mexico tego typu spotkaniami. W związku z tym planowane są dalsze prezentacje w przyszłości.

Spotkanie i prezentacja została przygotowana przez Pana Aleksandra Adamczyka - przewodniczącego Klubu Gazety Polskiej w stanie New Mexico, zaś sponsorowana przez Polonia Semper Fidelis tegoż stanu (Koordynator PSF na stan New Mexico - Pan Antoni Niemczak).

W związku z postulatami obecnych na tym spotkaniu, Klub Gazety Polskiej w  stanie New Mexico w porozumieniu z Polonia Semper Fidelis, będzie organizował podobne wieczorki rocznicowe jako jeden z punktów działania Klubu w naszym stanie.

 

 

Prezentacja filmu Anity Gargas "Anatomia upadku"
oraz wykład na temat 150 rocznicy Powstania Styczniowego

 

W dniu 1 lutego 2013 roku w sali konferencyjnej Inn at Paradise w Albuquerque Klub Gazety Polskiej oraz Polonia Semper Fidelis stanu New Mexico zorganizowały prezentację filmu Anity Gargas "Anatomia Upadku", po którym - w związku z rozpoczęciem obchodów 150 rocznicy wybuchu - odbyła się prelekcja na temat Powstania Styczniowego 1863 roku.

Prezentację poprowadził Pan Aleksander Adamczyk - Przewodniczący Klubu Gazety Polskiej w New Mexico, który poprzedził pokaz filmu krótkim wprowadzeniem. Przedstawiony przez Panią Anitę Gargas materiał spotkał się z bardzo przyjaznym przyjęciem widzów, na których twarzach widać było ślady poruszenia oraz wzruszenia zebranym przez twórczynię materiałem dowodowym i sposobem jego prezentacji.

Po filmie, Pan Stanisław Matejczuk, Koordynator Główny Polonia Semper Fidelis jako historyk dziejów Polski wieków XIX i XX wygłosił prelekcję na temat przyczyn, zdarzeń poprzedzających oraz konsekwencji Powstania Styczniowego. Spotkała się ona z wielkim zainteresowaniem obecnych, z których wiele podkreślało w trakcie dyskusji, że wiedza na temat tego Powstania jest znikoma.

 


Uczestnicy pokazu "Anatomii Upadku" oraz prelekcji z okazji 150 rocznicy Powstania Styczniowego.
W białej koszulce Klubu Gazety Polskiej stanu New Mexico jego Przewodniczący Pan Aleksander Adamczyk (fot. KGP NM)

 

Spotkanie Koordynatora Głównego PSF

Stanisława Matejczuka

z Kandydatem na Prezydenta USA,

Speakerem Newt Gingrichem

 

 

W dniu 7 sierpnia 2012 roku odbyło się w La Crosse w stanie Wisconsin spotkanie Koordynatora Głównego Polonia Semper Fidelis Stanisława Matejczuka z Kandydatem na Prezydenta USA, Speakerem Newt Gingrichem. W toku spotkania obaj rozmówcy wymienili poglądy na temat obecnej kampanii prezydenckiej oraz bieżących kierunków polityki Stanów Zjednoczonych. Spotkanie minęło w serdecznej, przyjacielskiej atmosferze, zaś Pan Newt Gingrich złożył podziękowania Polonii Semper Fidelis za poparcie jego (obok Ricka Santorum) kandydatury na najwyższy urząd w USA.

 

 

Wizyta Kapelana Głównego Polonia Semper Fidelis

Księdza Prałata Dr Jana Pietrzyka

w Kanadzie i USA

(fotoreportaż)

 

W dniach od 9 do 16 lipca 2012 roku mieliśmy okazję podejmować w USA naszego Kapelana Głównego Polonia Semper Fidelis Księdza Prałata dr Jana Pietrzyka. Jest on wykładowcą Introdukcji Biblijnej, Historii Zbawienia i Geografii Palestyny w Wyższym Seminarium Duchownym w Łowiczu, a od 1992 roku Prałatem Kapituły Katedralnej w Łowiczu.

 

Ksiądz Prałat rozpoczął swoją wizytę po tej stronie oceanu w Edmonton w Albercie,

gdzie przebywał od 26 czerwca do 8 lipca 2012 roku

 

Spotkanie z Monsignorem Douglas Raunem,

proboszczem parafii Świętego Tomasza z Akwinu w Rio Rancho, NM

 

Spotkanie z Koordynatorem Polonia Semper Fidelis na stan Nowy Meksyk

Antonim Niemczakiem,

jego małżonką Natalią oraz udającym się do Rzymu synem Michałem

 

Msza Święta koncelebrowana w kaplicy sióstr Felicjanek w Rio Rancho, NM

 

Poświęcenie nowego domu na rancho Mike'a Romero w okolicach Santa Rosa, NM

 

Nie brakło podczas tej wizyty także elementów turystycznych.

Przy pomniku Jana Pawła Wielkiego w Los Alamos, NM.

Pomnik ten został odlany w Polsce i jest jedynym pomnikiem

naszego Wielkiego Ojca Świętego w stanie New Mexico

 

Z Koordynatorem Głównym Polonia Semper Fidelis nad Grand Canyon w Arizonie

 

(wykorzystano materiały własne PSF)

 

 

 

Graduacyjno-urodzinowo-pożegnalne spotkanie

z Michałem Niemczakiem przed jego wyjazdem

na studia do Rzymu

(fotoreportaż)

 

Szczęśliwi Rodzice - Antoni i Natalia Niemczak, Ksiądz Arcybiskup Santa Fe Michael Sheehan i Michał Niemczak (fot. PSF)

 

Tego jeszcze nie było ! Trzy okazje w jednym spotkaniu świętowaliśmy w dniu 3 lipca 2012 roku. Pierwszą z nich była graduacja z wszelkimi wyróżnieniami z seminarium w stanie Ohio Michała Niemczaka, syna naszego Koordynatora Polonia Semper Fidelis na stan Nowy Meksyk. Drugą były jego 22-gie urodziny, obchodzone 4 lipca, zaś trzecią wyjazd do Rzymu na studia teologiczne w North American College w Watykanie. W spotkaniu wzięło udział ponad 150 osób, większość których stanowili członkowie i Przyjaciele Polonia Semper Fidelis. Swoją obecnością zaszczycił nas Ksiądz Arcybiskup Santa Fe Michael Sheehan, licznie przybyli również przedstawiciele duchowieństwa oraz lokalnych władz rządowych. Przybył również na nie Stanisław Matejczuk - Koordynator Polonia Semper Fidelis. Polonia w Nowym Meksyku oraz Przyjaciele Polski przeżywali wielkie święto.

 

Modlitwa i błogosławieństwo Księdza Arcybiskupa przed posiłkiem (fot. PSF)

 

Dla nas, Polaków w Polonia Semper Fidelis jest to wielki powód do dumy. Oto syn naszego Koordynatora na stan Nowy Meksyk Antoniego Niemczaka oraz jego małżonki Natalii, wychowany w wierze katolickiej oraz najszczytniejszych wartościach narodowych polskich, nie tylko kończy z wszelkimi wyróżnieniami amerykańskie seminarium, ale zostaje posłany przez Księdza Arcybiskupa Santa Fe na studia do Watykanu. Tam też za cztery lata odbędzie się wyświęcenie Michała na księdza przez Ojca Świętego.

 

Ksiądz Arcybiskup w towarzystwie Koordynatorów PSF: Stanisława Matejczuka i Antoniego Niemczaka. (fot. PSF)

 

Michał Niemczak urodził się w 1990 roku w Aspen w stanie Colorado. Ojciec Antoni - mistrz świata w maratonie - oraz jego małżonka Natalia (urodzona na zesłaniu w Kazachstanie Polka) od najmłodszych lat wychowywali swoje dzieci w duchu katolickim i polskim, w myśl dewizy: "Deo et Patriae" (Służby Bogu i Ojczyźnie). Michał jest trzecim z kolei wiekowo owocem małżeństwa Antoniego i Natalii. Posiada trzy siostry: Dianę, Karolinę oraz - młodszą Zosię. I chociaż nie urodził się w Polsce, rodzice potrafili zarówno jemu, jak i jego siostrom wszczepić literacki język polski, który był jedynym używanym w domu. Wielki hołd należy się zarówno tak wspaniałym rodzicom-Polakom, jak i dzieciom, które z pewnością bardziej pociągał otaczający ich język angielski. Obecnie Michał w swojej drodze do Rzymu odbierze polskie obywatelstwo, którego wcześniej nie posiadał. To stawia przysłowiową "kropkę nad i" jego dążenia do polskości.

 

Część urodzinowa spotkania - Michał przy torcie. (fot. PSF)

 

Polacy w stanie Nowy Meksyk oraz Polonia Semper Fidelis - jej członkowie, Przyjaciele i Sympatycy - wyrażamy najgłębszą wdzięczność Antoniemu i Natalii Niemczakom za tak wspaniałe wychowanie Michała oraz jego sióstr. Wyrażamy największą wdzięczność samemu Michałowi za jego dążenie do krzyża i do Polski podczas całego jego życia oraz za ukończenie seminarium z tak zaszczytnymi wynikami, które kierują teraz jego kroki do Grobu Świętego Piotra - pierwszego następcy Chrystusa. Gratulujemy mu dotychczasowych osiągnięć i zapewniamy, że nasze myśli i modlitwa będą z nim na jego studiach. Za cztery lata powróci do nas jako polsko-amerykański ksiądz, którego Polakom w stanie Nowy Meksyk tak bardzo brakowało. Życzymy Ci, Michale powodzenia i jesteśmy z Tobą !

 

Inne fotografie ze spotkania

 

 

 

 

 

 

Polski Festiwal "Oktoberfest"

w Phoenix, Arizona

w dniach 12 i 13 Listopada 2011 roku

(Fotoreportaż)

 

W dniach 12 i 13 listopada 2011 roku Polonia w Phoenix, Arizona zorganizowała po raz drugi doroczny Festiwal Polski, zwany z niemiecka "OktoberFest". Nazwa ta jest jakimś uzasadnionym elementem konkurencji z niemieckimi obchodami "Dnia Niemieckiego" w wielu stanach USA i jako taka kojarzy się milionom Amerykanów z niemieckim piwem i folklorem. Dla nas - Polaków - właśnie miesiąc listopad jest tym szczególnym miesiącem, choćby ze względu na Dzień Niepodległości 11 Listopada.

 

Nawiązanie do niemieckiej nazwy ma jednak swoje inne uzasadninenie. Przede wszystkim "Polish Oktoberfest" organizują Ślązacy. Jakkolwiek Śląsk stał zawsze na pograniczu dwóch kultur: niemieckiej i polskiej, połączenie obu tych wątków właśnie na forum polonijnym jest dowodem na polskość tego regionu. Z drugiej strony, w znakomity sposób połączono tutaj tożsamość polską wszystkich (nie tylko śląskiego) regionów kraju. Zrobiono to niezwykle subtelnie ale i wyraziście, organizując wspaniałą wystawę kultury wszystkich ziem polskich w granicach linii Curzona. Ufamy, że niedługo pojawią się na "Polish Oktoberfest" także przedstawiciele regionów polskich na wschód od tej linii: z Małopolski Wschodniej ze Lwowem, Wileńszczyzny czy Podola.

 

Jeden z organizatorów - Pan Tomasz Stęchły, pochądzący z Rydułtów na Śląsku,organizował w tym roku wybory so Sejmu i Senatu RP na terenie Arizony. Na Festiwalu Polskim pilnie czuwał, by nikomu z uczestników nie zabrakło - zgodnie ze śląską tradycją - piwa. Nikomu przy tym nie przeszkadzało, że piwo było wysmienitym produktem browaru w Okocimiu.

 

Powiązanie polskiej tożsamości narodowej wszystkich ziem polskich jest tutaj czymś doprawdy niezwykłym. Niezwykłe powodzenie całej imprezy, której patronuje polski kościół pod wezwaniem Matki Bożej Częstochowskiej w Phoenix należy chyba właśnie zawdzięczać tejże "pracy u podstaw", która wskazuje na jednoczącą nas wszystkich polskość, niezależnie od gwar miejscowych. W tym kontekscie należy zauważyć wspaniałą wystawę polską, zorganizowaną w jednej z sal kościelnych. Zaprezentowano na niej w niezwykle bogaty i malowniczy sposób poszczególne regiony Polski z ich kulturą i tradycją. Eksponaty pochodziły zarówno z prywatnych kolekcji, jak również zostały wręcz wypożyczone wprost z Polski. Obsługiwały ją panie w tradycyjnych, ludowych strojach, zaś nad jej zabezpieczeniem czuwali harcerze ze Związku Harcerstwa RP pod czujnym okiem Pani Harcmistrz (i założycielka Związku Harcerstwa RP w Arizonie) Jadwiga Marciszewska, która wyraziła zainteresowanie stałą współpracą z Polonia Semper Fidelis.

 

Na obecny Festiwal Polski w Arizonie zostali zaproszeni przedstawiciele Polonia Semper Fidelis z Koordynatorem Głównym Stanisławem Matejczukiem. Festiwal, zwany dzisiaj z niemiecka "OktoberFest" jest ważnym krokiem w przyszłość i tożsamość narodową Polaków zarówno na emigracji jak i w kraju. Polonia Semper Fidelis ocenia tego typu wysiłki (idąc za opinią ogromnej większości Polonii) niezwykle ciepło. Podkreślamy, że w dobie niszczenia polskiej świadomości narodowej w Polsce i poza jej granicami, takie obchody są potrzebne zwłaszcza naszym młodym pokoleniom.

 

Całośc była powiązana delikatnie ale bardzo po polsku z mszami świętymi oraz różańcem przed każdą z mszy w kościele. Zdawało się, że okazały pomnik Jana Pawła Wielkiego, ufundowany przez Polonię w Phoenix, jest jakby symbolem Głównego Patrona polskości w Arizonie.

 

Ze spraw organizacyjnych podkreślić należy niezwykle bogaty wybór oferowanego jedzenia śląskiego: golonki w kilku wydaniach: pyszny gulasz śląski, kiełbasy z rożna i wiele innych pyszności oraz - oczywiście - wypieki domowych ciast. A wszystko to było polewane obficie serwowanym piwem.

 

Nie zapomniano i o naszych najmłodszych: w urządzonym kąciku dla dzieci nie tylko serwowano gorące kakao oraz zimne napoje i łakocie, ale również bez przerwy kursował pociąg "Jacuś" odjeżdżający spod plebanii kościoła po alejkach całej imprezy.

 

W sumie podczas dwóch dni Festiwalu przewinęło się przez niego kilka tysięcy osób. Wydawałoby się, że to typowo polska impreza, bo - oczywiście - największą część stanowili Polacy. Jednakże widziało się również setki Amerykanów o różnym zabarwieniu skóry. Popularność Festiwalu rośnie w błyskawicznym tempie, co jest znakomitym prognostykiem na przyszłość. Była to dopiero druga impreza tego typu, organizowana przez Ślązaków, ale już na niej zabrakło miejsc parkongowych dla przybyłych osób. Fantastyczna organizacja całości zareagowała natychmiast nie tylko adoptując inne, pobliskie parkingi, ale również od razu zapewniono wszystkim darmowy transport mikrobusami, które wahadłowo kursowały nonstop.

 

Poniżej prezentujemy fotki z Festiwalu Polskości w Phoenix, Arizona, nazwanym na razie Polish OktoberFest. Traktujemy je jako swoistego rodzaju fotoreportaż.

 

Pierwszy dzień, pierwsze godziny - od samego początku zaczynają się schodzić goście (fot. PSF)

 

Nie zapomniano o najmłodszych uczestnikach Festiwalu (fot. PSF)

 

Występy zespołu pieśni i tańca Lajkonik z Tucson, Arizona (fot. PSF)

 

Zespół Lajkonik zaprezentował się w wielkiej gamie regionalnych, polskich tańców - tutaj taniec warszawskich "apaszy"

z początkowych lat XX wieku (fot. PSF)

 

Również w góralskich tańcach Lajkonik był mistrzem (fot. PSF)

 

To inne ujęcie (fot. PSF)

 

Pani Harcmistrz Związku Harcerstwa RP w Arizonie Jadwiga Marciszewska z Koordynatorem Polonia Semper Fidelis

Stanisławem Matejczukiem na tle wystawy polskości w tle (fot. PSF)

 

Kącik krakowski wystawy (fot. PSF)

 

Kurpie (fot PSF)

 

Łowicz i słynne kurpiowsko-łowickie wycinanki (fot. PSF)

 

Podhale (fot.PSF)

 

Typowe wnętrze podlaskiej sypialni (fot. PSF)

 

Śląsk (fot. PSF)

 

Polski zestaw wielkanocny (fot. PSF)

 

Nie brakło również kolekcji żelazek z "duszą" (fot. PSF)

 

Ani fantastycznych wielkością naturalnych okazów bursztynów z Bałtyku (fot. PSF)

 

Oraz równie wspaniałych wyrobów bursztynowych (fot. PSF)

 

Z prowincji British Columbia w Kanadzie przybył na Festiwal Polski do Phoenix zespół góralski "The White Eagle Band" (Zespół Białego Orła) z fantastycznym wprost repertuarem (fot. PSF)

 

Kapitalny tercet instrumentalny zespołu "The White Eagle Band" (Zespół Białego Orła) z (od lewej)

Małgosią (Margaret) Dzbik, Wiktorem Szczurkiem i Januszem Pawlakiem (fot. PSF)

 

"The White Eagle Band" (Zespół Białego Orła) z Kanady grał do późnych godzin nocnych dnia pierwszego,

kontynuując następnego dnia Festiwalu Polskiego - tutaj w całej krasie (fot. PSF)

 

To wszystko się działo przy parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Phoenix w stanie Arizona

w dniach 12 i 13 listopada 2011 roku, na którym byli przedstawiciele Polonia Semper Fidelis

z Koordynatorem Stanisławem Matejczukiem (fot. PSF)

 

Ale nad całościa czuwał On - nasz największy Polak wszechczasów, obecny tutaj w brązie,

Ojciec Święty Jan Paweł Wielki (fot. PSF)

 

 

Spotkanie z "Krawcem Matki Bożej Jasnogórskiej" Mariuszem Drapikowskim

W spotkaniu wzięli udział nie tylko członkowie Polonia Semper Fidelis stanu New Mexico, lecz także Przyjaciele i Sympatycy naszej organizacji. Zorganizowali je: Koordynator na stan New Mexico Pan Antoni Niemczak z żoną Natalią. Słowa powitalne wygłosił przybyły na tę uroczystość Koordynator PSF Stanisław Matejczuk. (tekst polski powitania poniżej, w językach: angielskim i hiszpańskim - w odpowiednich działach językowych naszego portalu).

 

Pan Mariusz Drapikowski jest uznanym w Polsce i na świecie artystą, specjalizującym się w sztuce świeckiej i sakralnej, tworząc w bursztynie, kryształe, kamieniach oraz metalach szlachetnych.

 

Największe uznanie przyniosła mu twórczość sakralna. Jego monstrancje, ołtarze oraz suknie dla ikony Matki Bożej Jasnogórskiej są prawdziwymi perełkami sztuki. Ostatnia jego szata Matki Bożej na Jasnej Górze wykonana jest z najpiekniejszego białego bursztynu, złota i srebra i zawiera również kawałem samolotu Prezydenta Lecha Kaczyńskiego z tragicznego wypadku pod Smoleńskiem. Pan Mariusz wykonał ja w podzięce za pontyfikat Jana Pawła Wielkiego.

 

Jest on też autorem bursztynowego ołtarza w Gdańsku. Wszystkie prace Pana Mariusza są nie tylko po mistrzowsku wykonane technicznie lecz zawierają w sobie głęboki pierwiastek duchowy. Materiał, używany do jego dzieł w dużej mierze pochodzi z donacji modlitewnych różnych osób - do każdego podarunku dołączona jest modlitwa, która niejako "wtapia się" w dzieło Pana Mariusza, pozostając tam wiecznie.

 

Mistrzostwo dzieł Pana Mariusza, a zwłaszcza pierwiastek duchowy w nich zawarty, został dostrzeżony przez Ojca Świętego Jana Pawła Wielkiego oraz jego następcy na Stolicy Piotrowej, Ojca Świętego Benedykta XVI, dla których wykonał wiele prac - można je podziwiać w Watykanie (monstrancje, korony itp.)

 

Wykonanie wiekopomnego dzieła: bursztynowego ołtarza do Grobu Chrystusa w Jerozolimie, stało się natchnieniem dla idei zbudowania 12 podobnych ołtarzy na całym świecie, w miejscach kultu maryjnego. Liczba 12 została ustalona jako symbol 12 gwiazd w nimbie Matki Bożej. Sam Pan Mariusz wskazuje, że tę ideę wskazał mu jego Przyjaciel i współpracownik Pan Piotr Ciołkiewicz, Prezes organizacji ogólnoświatowej pod nazwą "Wspólnota Królowej Pokoju" (Communitá Regina della Pace), z którym przybył do stanu New Mexico. Obu Panom towarzyszyły małżonki: Panie Grażyna i Violetta.

 

Bursztynowy ołtarz u Grobu Chrystusa w Jerozolimie od razu stał się miejscem szczególnym, jako czwarta stacja Drogi Krzyżowej, a potocznie jest znany pod nazwą, wziętej od formy tryptyku: Tryptykiem Jerozolimskim. Jako część planu 12 identycznych ołtarzy został on poswięcony przez Ojca Świętego Benedykta XVI.

 

Drugi taki ołtarz obecnie powstaje w Kazachstanie w miejscowości Ozero, w której - za sprawą cudu Matki Bożej w 1941 roku - powstało jezioro z wielką ilością ryb, ratując przed śmiercią głodową osiedlonych tam zesłańców wielu narodowości, w tym także Polaków. Obok jeziora postawiono wpierw figurkę Matki Bożej jako wyraz wdzięczności za cud powstania jeziora, następnie - samoistnie tworzący się tam kult maryjny - doprowadził do powstania Sanktuarium, w którym staje obecnie następny, drugi, z 12 ołtarzy maryjnych.

 

Trzeci ołtarz będzie budowany w sanktuarium Matki Bożej w Guadalupe, w Meksyku. Nasi goście wprost ze stanu Nowy Meksyk udają się właśnie tam, by stworzyć sobie pierwszą wizję trzeciego ołtarza.

 

Dalsze ołtarze planują także w miejscach, gdzie religia katolicka jest szczególnie zagrożona prześladowaniami jak Rwanda, obie Koree, Wietnam itp. państwa świata.

 

Obaj Panowie wyrazili wielką chęć nie tylko współpracy z Polonią Semper Fidelis, ale czynne włączenie się w prace naszej organizacji jako Koordynatorzy. Jest wielkim honorem dla nas wszystkich zaakceptować tak wspaniałe postaci w naszym gronie.

 

 

 

 

 

 

 

 

Polski tekst powitania wygłoszony przez Koordynatora Polonia Semper Fidelis

Stanisława Matejczuka

Drodzy Przyjaciele !

Zostałem zobligowany do powiedzenia kilku słów jako Koordynator Główny Polonia Semper Fidelis. W związku z tym chcę serdecznie podziękować Wam wszystkim tutaj, za Wasze przybycie. Chcę – w imieniu całej naszej organizacji – podziękować Wam, nasi Drodzy Goście z Polski oraz Wam, Drodzy Amerykańscy i Polscy Przyjaciele, za Wasz udział w dzisiejszym spotkaniu z Panem Mariuszem Drapikowskim. W szczególny sposób dziękuje gospodarzom dzisiejszego spotkania: Koordynatorowi Polonia Semper Fidelis na stan Nowy Meksyk Antoniemu Niemczakowi i jego wspaniałej małżonce Natalii za zorganizowanie dla nas tej możliwości poznania się.

 

Z mojej strony pragnę przypomnieć tylko dla tych, którzy nas znają a przedstawić tym, którzy dzisiaj po raz pierwszy mają z nami kontakt, że Polonia Semper Fidelis została powołana do życia w kwietniu 2010 roku, tuż po tragedii lotniczej koło Smoleńska, w której zginął Prezydent Rzeczypospolitej Polskej Lech Kaczyński z małżonka oraz 94 inne osoby – najwybitniejsze postaci Polski.  Organizacja nasza – początkowo z inicjatywy ośrodków polonijnych w prowincji Ontario w Kanadzie oraz w stanie Maine w USA, od razu znalazła wsparcie u Antoniego Niemczaka w stanie Nowy Meksyk, a następnie w Texasie, Arizonie, Południowej karolinie oraz Illinois w Stanach Zjednoczonych oraz w Szwecji, Wielkiej Brytanii i Australii. Oczywiście, wiele regionów w samej Polsce rozpoczęło pracę w ramach naszej organizacji, by wymienić tutaj choćby Małopolskę, Śląsk, Podkarpacie, Mazowsze czy Podlasie. Zyskaliśmy i ciągle zyskujemy wielu Przyjaciół na świecie i w Stanach Zjednoczonych, którzy – aczkolwiek nie posuiadają polskiego obywatelstwa – są Przyjaciółmi Polski i Polaków.

 

Polonia Semper Fidelis opiera się na wartościach chrześcijańskich i katolickich, bo przecież cała ponad tysiącletnia historia Narodu Polskiego była, jest i powinna być na nich oparta. To jest też dziedzictwo nauczania naszego największego  Polaka wszechczasów – Jana Pawła Wielkiego.  Jednocześnie staramy się byc czynnikiem najszerzej rozumianej wymiany dziedzictwa kulturowego między Polską a naszymi Przyjaciółmi innych narodowości na całym swiecie, a zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych. Wiele mamy sobie do przekazania i wzajemnego podzielenia się naszym i Waszym dziedzictwem. Chcemy korzystać z Waszego tak jak zapraszamy Was do korzystania z naszego.

 

Pracujemy na wielu płaszczyznach. Dzisiaj podejmujemy wszyscy naszych znakomitych gości z Polski: Pana Mariusza Drapikowskiego z małżonką oraz z osobami towarzyszącymi mu podczas jego wizyty u nas.  Nie bedę chyba odosobniony w moim głosie zaproszenia ich w przyszłości do stanu Nowy Meksyk, zwłaszcza zaś, kiedy Pan Mariusz bedzie budował ołtarz Matki Bożej w Guadalupe, w Meksyku.

 

Na zakończenie chcę dodać, że Polonia Semper Fidelis w USA, zwłaszcza w stanie Nowy Meksyk, pracuje nad dalszymi cegiełkami w murze obopólnej wymiany kulturalnej i wszelkiej innej. Wierzę, że odpowiednie rozmowy, które obecnie prowadzimy, doprowadzą do wielu, obopólnie korzystnych, rozwiązań. Wierzę, że dzisiejsze nasze spotkanie z Panem Mariuszem stanie się pierwszym z serii wielu innych okazji do wymiany kulturalnej między Polakami-obywatelami Stanów Zjednoczonych i mieszkańcami Nowego Meksyku a naszymi Przyjaciółmi – Amerykanami czy – może lepiej: Nowo Meksykańczykami.

 

Dziękuje raz jeszcze wszystkim Wam, Drodzy Przyjaciele, za Waszą obecność tu i dzisiaj; zapraszam w imieniu Polonia Semper Fidelis na nasze wspólne „jutro”. Dziękuję !!!

 

 

Msza Święta pożegnalna O. Grzegorza

 

Najświętsza Tajemnica Eucharystii sprawowana przez Ojca Grzegorza

(fot. Michael Fojud)

 

Ojciec Grzegorz CFR oraz Koordynator Polonia Semper Fidelis stanu Nowy Meksyk: Antoni Niemczak (po lewej) i Koordynator PSF Stanisław Matejczuk (po prawej)

(fot. Michael Fojud)

 

W dniu 2 stycznia 2011 roku w kościele Świętego Franciszka Ksawerego w Albuquerque Ojciec Grzegorz CFR, polski franciszkanin, celebrował pożegnalną Mszę Świętą dla tutejszej Polonii. Polonia Semper Fidelis stanu Nowy Meksyk dziękuje Ojcu Grzegorzowi za wszystkie Msze Święte, które dla nas celebrował podczas swojego nazbyt krótkiego pobytu u nas. Niechaj Pan Bóg prowadzi Ciebie, Ojcze, po trudnych drogach misji - tym razem w Nikaragui.

 

 

Antoni Niemczak

Koordynator

Polonia Semper Fidelis stanu Nowy Meksyk


Od redakcji portalu

Polonia Semper Fidelis

 

Przewielebny, Drogi Ojcze Grzegorzu - dziękujemy Ci za to, że znalazłeś w swojej misyjnej pracy czas dla nas i naszej organizacji - czy też ruchu - jak sam to nazwałeś. Dziękujemy Ci za te wszystkie ofiary Eucharystii, które sprawowałeś po polsku. Dziękujemy Ci za pierwszą Mszę Świętą z błogosławieństwem dla naszej organizacji, tak w stanie Nowy Meksyk, jak i na całym świecie.

 

Po Twojej pracy misyjnej w Hondurasie przyleciałeś na odpoczynek do stanu Nowy Meksyk, podczas którego nie przerwałeś swojej misji dla Polaków. Teraz odlatujesz do Nikaragui, a po niej lecisz do Londynu - jak sam nam ujawniłeś. Możesz być pewien, że w pamięci i modlitwie Polonii Semper Fidelis będziesz stale obecny. Wielu z nas ma Ci tak wiele do zawdzięczenia, a Twoja misyjna posługa u nas jest wprost nieocenionej wartości.

 

Życzymy Ci, Ojcze Grzegorzu, byś w swojej posłudze Panu Bogu i naszej umiłowanej Ojczyźnie - Polsce zawsze odnosił same powodzenia i by wszelkie łaski Nowonarodzonego Chrystusa, którego dzieliłeś z nami, były zawsze przy Tobie. Szczęść Boże !!!

 

Redakcja portalu Polonia Semper Fidelis

 

 

Msza Święta w intencji 

Polonia Semper Fidelis

stanu Nowy Meksyk, USA

 

 

W dniu 21 listopada 2010 roku została odprawiona w kościele Świętego Franciszka Ksawerego Msza Święta w intencji Polonia Semper Fidelis w stanie Nowy Meksyk, USA i wszystkich ośrodków PSF na całym świecie. Mszę celebrował Ojciec Grzegorz CFR - franciszkanin z Polski. po Mszy Świętej odbyło się spotkanie Polaków z obszaru całego stanu New Mexico.

(więcej na temat Mszy tutaj)

 

 

 

Popieramy polskie oraz przyjazne Polsce businessy


 

 

 

 

 

 

 

 

© Copyright by Polonia Semper Fidelis