STRONY STOWARZYSZENIA

Polska Jest Najważniejsza

 

Wydarzenia/Relacje Materiały organizacyjne Komunikaty Powrót do strony głównej SPJN

 

Warta Honorowa Odznaczonych

 

 

W dniu Święta Wojska Polskiego około stu osób wyróżnionych najwyższymi odznaczeniami państwowymi uczestniczyło w Warcie Honorowej w hołdzie śp. Prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu, Jego Żonie i innym Ofiarom katastrofy smoleńskiej z 10 kwietnia 2010 roku.


 

Spotkali się kawalerowie Orderu Odrodzenia Polski "Polonia Restituta" - Krzyża Komandorskiego i Kawalerskiego; Złotego, Srebrnego i Brązowego Krzyża Zasługi; Krzyża Zasługi "Semper Fidelis" Związku Solidarności Polskich Kombatantów ZSPK, Warszawskiego Krzyża Powstańczego, Krzyża Armii Krajowej, Krzyża Więźnia Politycznego i innych odznaczeń.


Uczestnicy ponowili apel o uczczenie Ofiar Tragedii Narodowej pomnikiem na Krakowskim Przedmieściu.

 

Inicjatorami wystawienia Warty Honorowej była grupa osób represjonowanych w okresie PRL i internowanych podczas stanu wojennego. Współorganizatorem było Stowarzyszenie Polska jest Najważniejsza, którego prezesem jest prof. Jan Żaryn.

 

Komendę nad przebiegiem uroczystości objął Henryk Kozik, działacz podziemia solidarnościowego, odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

 

Oświadczenie w imieniu uczestników odczytała Katarzyna Łaniewska, odznaczona przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

 

"Święto Wojska Polskiego obchodzone w rocznicę Bitwy Warszawskiej 1920 roku, wielkiego zwycięstwa, które oddaliło bolszewicką nawałę od Polski i od całej Europy, powinno skłaniać do zadumy nad niedawną historią i nad dzisiejszą. My, uhonorowani orderami i odznaczeniami za zasługi dla Rzeczpospolitej, stajemy w tym dniu uroczystym na Warcie Honorowej składając hołd delegatom narodu poległym 10 kwietnia 2010 roku w drodze do Katynia: Zwierzchnikowi Sił Zbrojnych, Prezydentowi RP Lechowi Kaczyńskiemu, Jego Małżonce, Generalicji i wszystkim uczestnikom tragicznego lotu. W tym miejscu szczególnym, ponawiając apel o godne uczczenie ofiar wielkiej tragedii narodowej pomnikiem na Krakowskim Przedmieściu, powtarzamy zobowiązanie, które pozostawił nam ś.p. Prezydent Polski profesor Lech Kaczyński:


Będę robił wszystko, żeby Nasz Kraj szedł drogą demokracji, aby Polskie Państwo było silne, aby potrafiło chronić słabszych, aby traktowało swoich obywateli równo, aby zwyciężyła uczciwość, a nie cynizm i draństwo.

 

Warszawa 15 sierpnia, 2011 r.".

 

Uczestnicy Warty Honorowej uczcili minutą ciszy moment, w którym 10 kwietnia 2010 r. doszło do katastrofy TU-154M z delegacją lecącą na uroczystości 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej.
Na zakończenie odśpiewali hymn narodowy.

 

Przygotowanie do warty:

 

 

Warta Honorowa Odznaczonych

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pan Andrzej Perlak - współtwórca struktur „S” Nauczycielskiej w Nowej Soli, członek MKZ w Zielonej Górze, w VI 1981 delegat na WZD Regionu Zielona Góra, członek Prezydium ZR, odpowiedzialny za szkolenia i akcje związkowe. 13 XII 1981 internowany w Ośr. Odosobnienia w Zielonej Górze, nast. Głogowie, Grodkowie, Uhercach, w XI 1982 zwolniony; od 1982 autor tekstów w prasie podziemnej, kolporter. 1984-1990 objęty zakazem wykonywania zawodu, od 1984 na rencie inwalidzkiej, w 1986 amputacja prawej nogi na skutek braku odpowiedniej opieki medycznej podczas internowania i podjęcia leczenia dopiero po uwolnieniu.


1988-1989 uczestnik reaktywowania regionalnych struktur „S”; w 1989 współtwórca komitetów obywatelskich w woj. zielonogórskim. Członek zielonogórskiego oddziału Stowarzyszenia Osób Represjonowanych w Stanie Wojennym.


 

 

Prof. Jan Żaryn o Warcie Honorowej Odznaczonych:

 

 

 

Relacja: Margotte i Bernard (Blogpress.pl)

 Strony SPJN pod patronatem portalu

 

(Powrót do stron Polonia Semper Fidelis)

 

 

   

© Copyright by Polonia Semper Fidelis