Konfederacja Środowisk Patriotycznych

 

Wydarzenia bieżące Relacje Zaproszenia

 

 

Program i materiały obchodów
Narodowego Dnia Żołnierza Wyklętego 
patrz w dziale Wydarzenia bieżące

 

OBCHODY 150-TEJ ROCZNICY POWSTANIA STYCZNIOWEGO



Skład Komitetu Honorowego Obchodów 150-tej rocznicy Powstania Styczniowego
1. Jarosław Kaczyński - przewodniczący Komitetu
2. Andrzej Adamczyk - poseł na Sejm RP, Komitet Obchodów Rocznicy Powstania Styczniowego w Czernej
3. prof. Grażyna Ancyparowicz - ekonomista
4. O. Eugeniusz Augustyn OCist. - opat Klasztoru Cystersów w Wąchocku
5. Piotr Babinetz - poseł na Sejm RP, potomek płk. D. Czachowskiego
6. prof. Marek Kazimierz Barański - historyk, UKSW, Stowarzyszenie PJN
7. Mieczysław Bartoń - wójt Gminy Skierbieszów
8. prof. Włodzimierz Bernacki - poseł na Sejm RP, politolog, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego
9. prof. dr hab. nauk medycznych Krzysztof Bielecki - chirurg
10. Jerzy Bielecki - starosta Powiatu Janowskiego
11. Grzegorz Bierecki - senator RP
12. Mariusz Błaszczak - przewodniczący Klubu Parlamentarnego PiS
13. Wojciech Boberski - wiceprzewodniczący Stowarzyszenia Polska Jest Najważniejsza
14. Teresa Bochwic - dziennikarka, SPJN
15. Agnieszka Bogdan - Stowarzyszenie ,,Dobro Wspólne", Łomianki
16. Adam Borowski - wydawca, działacz niepodległościowy, Oficyna Wydawnicza Volumen
17. Joachim Brudziński - poseł na Sejm RP
18. Wojciech Buczak - przewodniczący NSZZ ,,Solidarność" Region Rzeszowski
19. Selim Chazbijewicz - prof. historii, przewodniczący Ruchu Społecznego im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego na Warmii i Mazurach
20. Jadwiga Chmielowska - Ruch Edukacji Narodowej
21. Jan Chojnowski - wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Podlaskiego
22. Jerzy Chróścikowski - senator RP, Przew. NSZZ ,,Solidarność" Rolników Indywidualnych
23. Henryk Cioch - senator RP, prof., adwokat
24. Adam Ciszkowski - burmistrz Halinowa
25. Bohdan Cywiński - prof., filozof, historyk, pisarz
26. Krzysztof Czabański - dziennikarz
27. Józefa Czajka - dr inż., założycielka NSZZ ,,Solidarność" w Politechnice Rzeszowskiej
28. Ryszard Czarnecki - poseł do Parlamentu Europejskiego
29. Witold Czarnecki - dr, poseł na Sejm RP, Komitet Obchodów Rocznicy Powstania Styczniowego Ziemi Konińskiej
30. Arkadiusz Czartoryski - poseł na Sejm RP, Grupy Rekonstrukcji Historycznej, Stow. Im. Aleksandra Bednarczyka ,,Adama"
31. Grzegorz Czelej - dr nauk medycznych, senator RP
32. Anita Czerwińska - Klub Gazety Polskiej, Warszawa
33. Edward Czesak - poseł na Sejm RP, Komitet Obchodów Rocznicy Powstania Styczniowego w Czernej
34. Dorota Czudowska - senator RP, lekarz - onkolog, Komitet Obchodów Rocznicy Powstania Styczniowego Ziemi Legnickiej
35. Małgorzata Czuman - Stowarzyszenie Historyczne DiSK
36. Anna Deniziak - historyk (koordynator Polonia Semper Fidelis na Mazowsze i Warszawę)
37. Wojciech Dębski - burmistrz Pułtuska
38. Leszek Długosz - poeta
39. Maria Dłużewska - reżyser
40. Wiesław Dobkowski - senator RP, Komitet Obchodów Rocznicy Powstania Styczniowego Ziemi Bełchatowskiej
41. JE ks. bp Antoni Pacyfik Dydycz OFM Cap. - ordynariusz Diecezji Drohiczyńskiej
42. Maria Dzielska - prof., historyk, filozof
43. Jacek Falfus - poseł na Sejm RP, Komitet Obchodów Rocznicy Powstania Styczniowego w Bielsku-Białej
44. Barbara Fedyszak - Radziejowska - dr socjologii, PAN
45. Bolesław Fleszar - prof. dr hab., b. Rektor Politechniki Rzeszowskiej, senator I kadencji
46. Anna Fotyga - poseł na Sejm RP, b. minister spraw zagranicznych
47. JE ks. bp. Edward Frankowski - diecezja sandomierska
48. Mariola Gac - ekonomistka, SPJN
49. Piotr Gawryszczak - dr nauk historycznych, prezes Fundacji Niepodległości
50. Mieczysław Gil - senator RP, przewodniczący Komitetu Budowy Pomnika Powstańców Styczniowych bitwy pod Gacami i Komorowem
51. Zbigniew Girzyński - poseł na Sejm RP, dr historii
52. Adam Glapiński - prof. nauk ekonomicznych
53. Piotr Gliński - profesor socjologii, w latach 2005–2011 przewodniczący Polskiego Towarzystwa Socjologicznego, potomek Powstańca
54. Arkadiusz Gołębiewski - filmowiec, wydawca
55. Krzysztof Grabiec - Związek Strzelecki ,,Strzelec"
56. Marek Gróbarczyk - poseł do PE
57. Bogdan Grzenkowicz - Klub Gazety Polskiej, Kobyłka
58. Andrzej Gwiazda - twórca WZZ, kawaler Orderu Orła Białego
59. Katarzyna Hejke - zastępca redaktora naczelnego „Gazety Polskiej”
60. Adam Hofman - poseł na Sejm RP, Komitet Obchodów Rocznicy Powstania Styczniowego Ziemi Konińskiej
61. Wiesław Holaczuk - starosta Powiatu Włodawskiego
62. Józefa Hrynkiewicz - poseł na Sejm RP, prof. socjologii
63. Dawid Jackiewicz - poseł na Sejm RP
64. Jan Maria Jackowski - senator RP, publicysta
65. Grzegorz Jakuć - wójt Gminy Turośń Kościelna
66. Wiesław Janczyk - poseł na Sejm RP
67. Wojciech Jasiński - poseł na Sejm RP, Komitet Obchodów Rocznicy Powstania Styczniowego Ziemi Płockiej
68. Kazimierz Jaszczuk - przewodniczący Rady Powiatu Parczewskiego
69. Grzegorz Jawor - dr hab., historyk, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej
70. Krzysztof Jaworowski - wójt Gminy Brańsk
71. Andrzej Jaworski - poseł na Sejm RP, przewodniczący Pomorskiego Komitetu Obchodow Rocznicy Powstania Styczniowego
72. Wiesław Johann - sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, obrońca w procesach politycznych w okresie PRL
73. Olga Johann - wiceprzewodnicząca Rady Miasta Stołecznego Warszawy
74. Marek Jurek - marszałek Sejmu RP w latach 2005-2007
75. Krzysztof Jurgiel - poseł na Sejm RP
76. Jerzy Jurkiewicz - prof. dr hab. nauk medycznych, neurochirurg, prezes Towarzystwa Lekarskiego Warszawskiego
77. Cezary Andrzej Jurkiewicz - Klub Gazety Polskiej, Wawer
78. Jan Juszczak - starosta Krośnieński
79. Janina Kalinowska - przewodnicząca Stowarzyszenia Upamiętanienia Polaków Pomordowanych na Wołyniu
80. Mariusz Kamiński - poseł na Sejm RP
81. Ryszard Kapuściński - przewodniczący Klubów Gazety Polskiej
82. Bogusław Karakula - burmistrz Sokołowa Podlaskiego
83. Stanisław Karczewski - wicemarszałek Senatu RP, Ogólnopolski Komitet Pamięci Powstańców - Lekarzy
84. Michał Karnowski - dziennikarz
85. Jacek Karnowski - dziennikarz
86. Sławomir Karpiński - Stowarzyszenie ,13 Grudnia"
87. Karol Karski - dr hab., wykładowca prawa międzynarodowego, Uniwersytet Warszawski
88. Andrzej Karykowski - przewodniczący Komitetu Budowy Pomnika Gen. M. Langiewicza w Wąchocku
89. Jan Józef Kasprzyk - prezes Związku Piłsudczyków
90. Franciszek Kawa - wójt Gminy Susiec
91. Andrzej Kaźmierczak - prof. ekonomii
92. Paweł Kędracki - burmistrz Parczewa
93. Andrzej Klarkowski - socjolog
94. Janusz Kobyliński - burmistrz Łosic
95. Andrzej Kofluk - animator kultury we Wrocławiu
96. Stanisław Kogut - senator RP, Ogólnopolski Komitet Pamięci Powstańców - Kolejarzy
97. Lech Kołakowski - poseł na Sejm RP
98. Paweł Kołkiewicz - Stowarzyszenie ,,Solidarność Walcząca - Oddział Warszawa
99. Antoni Kopaczewski - twórca rzeszowskiej ,,Solidarności", działacz niepodległościowy
100. Kazimierz Korab - prof. socjologii, rektor Szkoły Wyższej im. Bogdana Jańskiego
101. Wojciech Kosiba - bankowiec (koordynator Polonia Semper Fidelis na Śląsk, UPR
102. Stanisław Kostrzewski - ekonomista
103. Andrzej Kosztowniak - prezydent Radomia
104. Janusz Kotowski - prezydent Ostrołęki
105. Jacek Kowalski - dr hab., historyk sztuki, poeta, pieśniarz, adiunkt Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu
106. Marcin Kozdrach - wójt Gminy Stara Błotnica
107. Krzysztof Krajewski-Siuda - prof. nauk medycznych, potomek Rafała Krajewskiego, członka Rządu Narodowego
108. Zdzisław Krasnodębski - prof. socjologii, filozof, wykładowca Uniwersytetu w Bremie, Stowarzyszenie Twórców dla Rzeczpospolitej
109. Leonard Krasulski - poseł na Sejm RP
110. Antoni Krauze - reżyser
111. Andrzej Kropiwnicki - przewodniczący NSZZ ,,Solidarność" Regionu Mazowsze
112. Jerzy Krzyżewski - prezes Towarzystwa Regionalnego Hrubieszowskiego
113. Marek Kuchciński - wicemarszałek Sejmu RP
114. Wojciech Kudelski - prezydent Siedlec
115. Józef Grzegorz Kurek - burmistrz Mszczonowa
116. ks. Kazimierz Kurek Sdb - Płock
117. Zuzanna Kurtyka - lekarz, przewodnicząca Stowaszyszenia Rodzin Katyń 2010
118. Zbigniew Kuźmiuk - poseł na Sejm RP
119. Adam Kwiatkowski - poseł na Sejm RP, sekretarz Ruchu Społecznego im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego
120. Ryszard Legutko - prof. filozofii, poseł do Parlamentu Europejskiego
121. Ewa Leś - prof. dr hab., specjalista polityki społecznej, Uniwersytet Warszawski
122. Joanna Lichocka - dziennikarz
123. Krzysztof Lipiec - poseł na Sejm RP, Komitet Obchodów Rocznicy Powstania Styczniowego Ziemi Świętokrzyskiej
124. Adam Lipiński - poseł na Sejm RP
125. Andrzej Liss - b. poseł na Sejm RP
126. Wojciech Lubawski - prezydent Kielc
127. Halina Łabonarska - aktorka Teatru Ateneum
128. Katarzyna Łaniewska - aktorka teatralna i filmowa
129. Maciej Łopiński - przewodniczący Ruchu Społecznego im. Lecha Kaczyńskiego
130. Henryk Łukaszewicz - radny woj. podlaskiego, Hajnówka
131. Antoni Macierewicz - poseł na Sejm RP
132. Jerzy Makar - Klub Gazety Polskiej w Krasnymstawie
133. Piotr Makarzec - dr, prezes Fundacji ,,Instytut im. Kazimierza Wielkiego w Lublinie"
134. Ewa Malik - poseł na Sejm RP
135. Maciej Małecki - poseł na Sejm RP
136. Józef Małobęcki - dyrektor Biura Senatorskiego Mieczysława Gila
137. Piotr Małysz - Klub Gazety Polskiej w Zamościu
138. Robert Mamątow - senator RP, przedsiębiorca
139. Marek Martynowski - senator RP
140. Adam Massalski - prof., biolog, b. senator RP
141. Stanisław Matejczuk - Polonia Semper Fidelis
142. Andrzej Matusiewicz - senator RP, adwokat, Komitet Obchodów Powstania Styczniowego Ziemi Przemyskiej
143. Andrzej Melak - prezes Kręgu Pamięci Narodowej, prezes Komitetu Katyńskiego
144. Magdalena Merta - historyk
145. Krzysztof Michałkiewicz - poseł na Sejm RP
146. Maryna Miklaszewska - dziennikarka, pisarka, działaczka opozycji niepodległościowej
147. Stanisław Mikołajczak - prof., przewodniczący Akademickiego Klubu Obywatelskiego im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego
148. Stanisław Mitura - prof. dr hab., Uniwersytet Rzeszowski
149. Krzysztof Murawski - wójt Gminy Wolanów
150. Piotr Naimski - dr, poseł na Sejm RP
151. Marian Niemirski - starosta Powiatu Przysuskiego
152. Aleksandra Niemirycz - literat, poetka, prezes Stowarzyszenia Tłumaczy Polskich
153. Bogusław Nizieński - kawaler Orderu Orła Białego, sędzia
154. Andrzej Nowak - prof. historii
155. Barbara Nowak - prezes Towarzystwa Nauczycieli Szkół Polskich
156. Marek Nowakowski - pisarz
157. Maria Ochman - przewodnicząca NSZZ ,,Solidarność" Ochrony Zdrowia
158. Jan Olszewski - b. premier Rządu RP, Kawaler Orderu Orła Białego
159. Zbigniew Oniszczuk - dr hab. inż., Politechnika Rzeszowska
160. Marek Opioła - poseł na Sejm RP
161. Władysław Ortyl - senator RP, Komitet Obchodów Rocznicy Powstania Styczniowego Ziemi Mieleckiej
162. Józef Osada - dr, Polskie Stowarzyszenie Morskie i Gospodarcze im. E. Kwiatkowskiego
163. Andrzej Pająk - senator RP
164. Tomasz Panfil - dr hab., historyk, KUL
165. Waldemar Paruch - prof., politolog
166. Mariusz Patey - Instytut im. prof. Romana Rybarskiego
167. Krystyna Pawłowicz - prof., poseł na Sejm RP, prawnik
168. Jacek Perłowski - Grupa Rekonstrukcji Historycznych Niepodległość
169. Jan Piasecki - Stowarzyszenie ,,Młodzież Rzeczypospolitej"
170. Jan Pietrzak - satyryk
171. Stanisław Pięta - poseł na Sejm RP, Komitet Obchodów Rocznicy Powstania Styczniowego w Bielsku-Białej
172. Wojciech Polak - prof., historyk
173. Tomasz Poręba - poseł do Parlamentu Europejskiego, Podkarpacki Komitet Obchodów Rocznicy Powstania Styczniowego
174. Jan Pospieszalski - dziennikarz
175. Zofia Romaszewska - b. kierowniczka Biura Interwencji KSS KOR
176. Zbigniew Romaszewski - b. wicemarszałek Senatu RP, Kawaler Orderu Orła Białego
177. Andrzej Rościszewski - adwokat, Warszawa
178. Witold Rutka - prawnik, Fund. ,,W Kręgu Kultury"
179. Mieczysław Ryba - dr hab., Katolicki Uniwestytet Lubelski
180. Zbigniew Ryba - przewodniczący NSZZ ,,Solidarność" Region Środkowo-Wschodni Oddział w Biłgoraju
181. Jarosław Marek Rymkiewicz - poeta, pisarz
182. Kazimierz Rzucidło - kpt., oficer AK Inspektoratu Rzeszów oddział Ł. Cieplińskiego, działacz Organizacji NIE i Zrzeszenia WiN
183. Janina Sagatowska - senator RP, Komitet Obchodów Rocznicy Powstania Styczniowego Ziemi Stalowowolskiej
184. Tomasz Sakiewicz - redaktor naczelny ,,Gazety Polskiej"
185. Adam Sandauer - dr fizyki, honorowy przewodniczący Stowarzyszenia Pacjentów Primum Non Nocere
186. Jarosław Sellin - poseł na Sejm RP
187. Michał Seweryński - prof., senator RP, prawnik
188. Krzysztof Skowroński - prezes Zarządu Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich
189. Jerzy Skrzypczak - dr, dyrektor Muzeum Regionalnego w Mielcu
190. Wojciech Skurkiewicz - senator RP
191. Sławomir Snela - prof. dr hab., Uniwersytet Rzeszowski, ordynator szpitala Wojewódzkiego w Rzeszowie
192. ks. inf. Józef Sondej - kapelan AK Rzeszów, kapelan honorowy Jego Świątobliwości bł. Jana Pawła II
193. Marek Splewiński - prezes Stowarzyszenia Zamojska Rodzina Katyńska
194. Ewa Stankiewicz - prezes Stowarzyszenia ,,Solidarni 2010"
195. Tadeusz Stański - Fundacja ,,Walczącym o Niepodległość"
196. Wojciech Starzyński - prezes Fundacji ,,Rodzice - Szkole"
197. O. Ryszard Stolarczyk - przeor Klasztoru Karmelitów Bosych w Czernej k/Krakowa
198. Michał Stróżyk - przewodniczący Sopockiego Komitetu Obchodów Rocznicy Powstania Styczniowego
199. Zbigniew Sulatycki - kpt. żeglugi wielkiej, prezes Honorowy Stowarzyszenia Morskiego i Gospodarczego im. Eugeniusza Kwiatkowskiego
200. Grzegorz Surdy - założyciel Obywatelskiej Komisji Edukacji Narodowej, działacz opozycji niepodległościowej
201. Marek Suski - poseł na Sejm RP
202. Wojciech Szarama - poseł na Sejm RP
203. Andrzej Szlachta - dr, poseł na Sejm RP, Komitet Obchodów Rocznicy Powstania Styczniowego Ziemi Rzeszowskiej
204. Jerzy Szmit - poseł na Sejm RP, Komitet Obchodów Rocznicy Powstania Styczniowego Ziemi Olsztyńskiej
205. Witold Szpiczyński - Klub Gazety Polskiej, Otwock
206. Dariusz Szustek - burmistrz Łukowa
207. Beata Szydło - poseł na Sejm RP, Komitet Obchodów Rocznicy Powstania Styczniowego w Czernej
208. Arkadiusz Śliwa - burmistrz Sulejówka
209. Janusz Śniadek - b. przewodniczący NSZZ ,,Solidarność"
210. Adam Śnieżek - Komitet Obchodów Rocznicy Powstania Styczniowego Ziemi Brzozowskiej, b. poseł na Sejm RP
211. Maciej Świrski - b. wiceprezes PAP
212. Krzysztof Tchórzewski - poseł na Sejm RP
213. Ryszard Terlecki - prof., poseł na Sejm RP, historyk
214. o. Zdzisław Tokarczyk OFM Cap. - Zakon Kapucynów
215. Krzysztof Tołwiński - b. poseł na Sejm RP, Obywatelski Komitet Obchodów Rocznicy Powstania Styczniowego, potomek Powstańca
216. Waldemar Trelka - wicestarosta Powiatu Radomskiego
217. Kazimierz Michał Ujazdowski - poseł na Sejm RP, b. minister kultury i dziedzictwa narodowego
218. Ryszard Walczak - Ogólnopolski Komitet Pamięci Ks. Jerzego Popiełuszki
219. Marek Walewander - przewodniczący NSZZ ,,Solidarność" Region Środkowo-Wschodni Oddział w Zamościu
220. Jan A. Walewski - prof. dr hab., onkolog
221. Adam Warpas - wiceburmistrz Wyszkowa
222. Izabela Wegner-Żyłka - Fundacja ,,Kocham OB-CIACH"
223. Łukasz Węsierski - dr hab. inż., rektor Państwowej Wyższej Szkoły Wschodnioeuropejskiej w Przemyślu
224. Ryszard Wichorowski - prezes Fundacji Centrum Budowy Wysiedlonych na Zamojszczyźnie
225. Anna Wieszczycka - Stowarzyszenie ,,Błonie-Leszno - Dobro Wspólne"
226. Bronisław Wildstein - pisarz, publicysta
227. Anna Wirska - przewodnicząca Gdańskiego Komitetu Obchodów Rocznicy Powstania Styczniowego
228. Jadwiga Wiśniewska - poseł na Sejm RP
229. Elżbieta Witek - poseł na Sejm RP
230. Mirosław Włodarczyk - burmistrz Kraśnika
231. Janusz Wojciechowski - poseł do Parlamentu Europejskiego
232. Sławomir Wojdat - dziennikarz, ,,Myśl Praska"
233. Jan Wojtyła - prof., prawnik, ekonomista
234. Andrzej Wojtyło - przewodniczący Rady Miasta i Gminy Józefów
235. Marcin Wolski - pisarz, satyryk
236. Daniel Woś - przew. Kapituły „Równość – Wolność – Niepodległość” w Suchedniowie
237. Patrycja Woźnica - działaczka w Stow. ,,Aktywni dla Stegien"
238. Dariusz Wójcik - przewodniczący Rady Miejskiej w Radomiu
239. Andrzej Wroński - Stowarzyszenie Polska Jest Najważniejsza
240. Andrzej Wyczawski - burmistrz Jarosławia
241. Wiesław Jan Wysocki - prof., historyk
242. Krzysztof Wyszkowski - współzałożyciel Wolnych Związków Zawodowych
243. Jan Zabielski - radny Powiatu Monieckiego
244. Jerzy Zacharow - przewodniczący Stowarzyszenia Internowani Zamojszczyzny
245. Alicja Zając - senator RP
246. Sławomir Zawiślak - poseł na Sejm RP, Prezes Światowego Związku Żołnierzy AK Okręg Zamość
247. Bogdan Zieliński - starosta wysokomazowiecki
248. Jarosław Zieliński - poseł na Sejm RP
249. Rafał Ziemkiewicz - pisarz, publicysta
250. Andrzej Zybertowicz - prof., socjolog, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
251. Jan Żaryn - prof., prezes Stowarzyszenia Polska Jest Najważniejsza, historyk
252. Tomasz Żukowski - dr, politolog, socjolog
253. Wojciech Żukowski - burmistrz Tomaszowa Lubelskiego
254. Przemysław Żurawski vel Grajewski - dr. politolog, Uniwersytet Łódzki
255. Radosław Żurawski vel Grajewski - prof., historyk, Uniwersytet Łódzki
256. Stanisław Żytecki - Polskie Stowarzyszenie Morskie i Gospodarcze im. E. Kwiatkowskiego
257. Jerzy Żyżyński - prof., poseł na Sejm RP, ekonomista

WYKŁADY HISTORYCZNE W SALI KOLUMNOWEJ SEJMU RP
(FORMAT PDF)

 

 

Koordynator apelu:                                                                                         Warszawa, 22 lipca 2012 r.

Stowarzyszenie KoLiber

Konfederacja Środowisk Patriotycznych

przeniesc4spiacych@gmail.com

 

 

APEL  ŚRODOWISK PATRIOTYCZNYCH

O PRZENIESIENIE POMNIKA „CZTERECH ŚPIĄCYCH”

NA CMENTARZ ŻOŁNIERZY RADZIECKICH

 

Pomimo negatywnych opinii licznych środowisk społecznych (w tym kombatantów Armii Krajowej) oraz protestu pod którym podpisało się tysiące mieszkańców stolicy, władze miasta zmierzają w szybkim tempie do odtworzenia w centralnym miejscu prawobrzeżnej Warszawy, pomnika rzekomego sowiecko-polskiego „Braterstwa broni”, nazywanego potocznie „pomnikiem czterech śpiących”. Inwestycja na Placu Wileńskim ma kosztować stolicę ponad dwa miliony złotych.

Przez wiele dekad wspomniany monument był materialnym symbolem sowieckiej dominacji nad naszym krajem. W chwili odsłonięcia, w listopadzie 1945 roku, ze wszystkich stron otaczały go gmachy instytucji mających za zadanie niszczenie polskiego ruchu niepodległościowego i „utrwalanie” komunistycznej dyktatury w Polsce. W gmachu Dyrekcji Generalnej PKP przy ul. Wileńskiej 2/4 mieściła się placówka NKWD, w liceum im. Władysława IV - od strony ul. Jagiellońskiej 38, działał sowiecki Trybunał Wojenny, przy ul. Cyryla i Metodego 4 była siedziba sowieckiej bezpieki, a nieopodal kwaterowały jednostki 2 pułku pogranicznego NKWD zwalczającego polskie podziemie niepodległościowe.

  

Wola przywrócenia symbolu zniewolenia i czci dla systemu totalitarnego, realizowana w bezpośrednim sąsiedztwie licznych miejsc kaźni, którą zgotowały Polakom sowieckie organy bezpieczeństwa, budzi nasz stanowczy sprzeciw.  W postępowaniu obecnych władz Warszawy dostrzegamy brak wiedzy, taktu oraz wrażliwości wobec ofiar komunistycznego okupanta niszczącego wolnościowe dążenia Polaków.

Wzywamy wszystkie instytucje państwowe i samorządowe, organizacje społeczne, media oraz wszystkich współobywateli do podjęcia działań mogących zapobiec sfinalizowaniu tej inwestycji. Jesteśmy przeświadczeni, że nie ma żadnego uzasadnienia dla utrzymywania w przestrzeni publicznej Polski niepodległej symboli niedawnego zniewolenia. Uważamy, że ich usunięcie z tej przestrzeni nadal pozostaje ważnym atrybutem niepodległości.

Budowa linii metra i zmiana planów zagospodarowania przestrzennego stanowią wyborną okazję do uzgodnienia nowej lokalizacji pomnika ze stroną rosyjską, z którą Polska związana jest umową z 1994 r. o ochronie nekropolii wojennych oraz miejsc pamięci ofiar wojny i represji. Żołnierzy poległych w walkach, również żołnierzy sowieckich, traktujemy z powagą i szacunkiem należnym zmarłym. Dlatego też apelujemy do wszystkich wymienionych wyżej podmiotów o pilne podjęcie działań zmierzających do przeniesienia monumentu na cmentarz wojenny żołnierzy sowieckich przy ul. Żwirki i Wigury. Nie jest jeszcze za późno.

 

 

Arcana - Wydawnictwo i dwumiesięcznik • Fundacja Jacka Maziarskiego Fundacja Kocham OB-CIACH Glaukopis. Pismo społeczno-historyczne Grupa Rekonstrukcji Historycznej NSZ   Klub Gazety Polskiej - Warszawa Klub Gazety Polskiej Wawer Komitet Katyński Komitet Społeczny „NIE dla czterech śpiących” • Kongres Mediów Niezależnych Krąg Pamięci Narodowej im. Stefana Melaka • Na Poważnie. Miesięcznik o Polsce, historii i kulturze • Nowogródzki Okręg Światowego Związku Żołnierzy AK Obóz Narodowo-Radykalny Oficyna Wydawnicza Volumen Ogólnopolski Komitet Pamięci Ks. Jerzego Popiełuszki • Polonia Semper Fidelis Prawica Rzeczypospolitej Ruch Edukacji Narodowej Ruch Rozwoju Gospodarczego Polaków Ruch Społeczny im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Stowarzyszenie Solidarność Walcząca - Oddział Warszawa Stowarzyszenie 13 grudnia Stowarzyszenie Historyczne im. 5 Wileńskiej Brygady AK Stowarzyszenie Historyczne im. Danuty Siedzikówny "Inki" Stowarzyszenie Historyczne Kobiecego Oddziału Bojowego DiSK Stowarzyszenie KoLiber • Stowarzyszenie Młodzież Rzeczypospolitej Stowarzyszenie Młodzież Wszechpolska Stowarzyszenie Marsz Niepodległości Stowarzyszenie Polska Jest Najważniejsza Stowarzyszenie Rodzin Katyń 2010 Stowarzyszenie Solidarni 2010 • Stowarzyszenie Studenci dla Rzeczypospolitej Stowarzyszenie Twórców dla Rzeczypospolitej Towarzystwo im. Stanisława ze Skarbimierza   TVNiezależna Polonia •  Związek Piłsudczyków Związek Polskich Więźniów Politycznych w Australii Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych

 

 

 

 


Strony KŚP pod patronatem portalu

 

(Powrót do stron Polonia Semper Fidelis)

 

 

   

© Copyright by Polonia Semper Fidelis